Adwokat Olsztyn

Kancelaria Adwokacka Adwokata Aleksandra Gubańskiego znajduje się na Starym Mieście w  Olsztynie przy ul. ul. Grunwaldzka 4a/6. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, powstał profesjonalny zespół adwokatów i radców prawnych celem świadczenia usług na najwyższym poziomie w różnych gałęziach prawa. Wyspecjalizowany zespół pełnomocników wnikliwie analizuje  każdą sprawę i świadczy profesjonalną i kompleksową pomoc prawną dla klientów instytucjonalnych oraz indywidualnych. W ramach prowadzonej kancelarii prowadzone są sprawy sądowe na każdym etapie postępowania jak również udzielane są konsultacje, sporządzane projekty umów czy opinie prawne. 

Kancelaria prowadzona jest od 2010 r., a jej założycielem jest Adwokat Aleksander Gubański, który  ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pochodzi z rodziny adwokackiej, gdzie od dziecka miał styczność z zawodem. Po zakończeniu studiów był członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie, gdzie ukończył aplikację adwokacką pod kierunkiem najwybitniejszych warszawskich adwokatów. Pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości pod przewodnictwem prof. dr hab. Stanisława Waltosia. Uczestniczył w pracach nad projektowaniem ustaw, które trafiały do „laski marszałkowskiej”. Współpracował tam z profesorami Uniwersytetu JagiellońskiegoUniwersytetu WrocławskiegoKatolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Sędziami Sądu Najwyższego. Pasja oraz wieloletnie doświadczenie w zawodzie adwokata doprowadziła do stworzenia kancelarii specjalizującej się w szerokim zakresie spraw, którą tworzy prężny i zaangażowany zespół profesjonalnych pełnomocników w tym adwokatów i radców prawnych. 

Kancelaria Adwokata Aleksandra Gubańskiego ponadto współpracuje z notariuszem, rzeczoznawcą majątkowym, doradcą podatkowym, tłumaczami przysięgłymi, biegłymi z dziedziny księgowości, psychologami oraz agencją detektywistyczną. Kancelaria specjalizuje  się w prowadzeniu spraw cywilnych w tym spraw frankowych, spraw rodzinnych i opiekuńczych, karnych oraz upadłościowych.

Jakie sprawy prowadzi moja kancelaria adwokacka?

Sprawy cywilne przepisy prawa cywilnego stosuje się do osób fizycznych i osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych, które nie mają osobowości prawnej. Podstawowym aktem prawnym, który reguluje stosunki cywilnoprawne, jest kodeks cywilny, tj. ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kancelaria zajmuje się m. in sprawami o zapłatę, sprawami zasiedzenia nieruchomości, ustanowieniem służebności drogi koniecznej, służebności przesyłu, zniesieniem współwłasności, odszkodowaniami np. za bezumowne korzystanie z nieruchomości jak również szeroko pojętym prawem spadkowym m. in. sprawami o stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku, odwołanie darowizny,  unieważnienie testamentu czy rozwiązanie umowy dożywocia. 

Sprawy frankowe frank szwajcarski miał być stabilną i bezpieczną walutą jednak w rzeczywistości w większości umów wprowadzono taki mechanizm, który spowodował, iż kwota, jaką kredytobiorcy mają zwrócić, może być znacząco różna od kwoty udzielonego kredytu, z powodu indeksacji czy waloryzacji kwoty tego kredytu. Z tego też powodu osoby biorące kredyty we frankach są jedną z najbardziej poszkodowanych finansowo grup w Polsce. Na tle tak ukształtowanych postanowień dotyczących kursu waluty, która ma być miernikiem waloryzacji czy indeksacji zobowiązań wynikających z umowy kredytu bankowego, przyjęto pogląd, że dlatego mają one charakter niedozwolony, ponieważ obarczają kredytobiorcę nieprzewidywalnym ryzykiem oraz naruszają równorzędność stron umowy. W konsekwencji, po zawarciu umowy, kredytobiorcy mają znacznie ograniczoną możliwość przewidzenia wysokości kwoty, jaka zostanie im wypłacona, a następnie wysokości zadłużenia — skoro kursy wymiany walut w toku wykonywania umowy określa wyłącznie Bank. Zatem w  przeważającej części spraw kredytobiorcy posiadają interes prawny w ustaleniu nieważności umowy, rozumiany jako obiektywną potrzebę usunięcia wątpliwości lub niepewności co do istnienia, lub charakteru stosunku prawnego łączącego ją z inną stroną. Co za tym idzie, wraz z unieważnieniem umowy aktualizuje się roszczenie o zwrot nienależnie zapłaconych rat. 

Sprawy rodzinne i opiekuńczePolskie prawo cywilne w Kodeksie Rodzinnym i opiekuńczym przewiduje możliwość rozwiązania małżeństwa stron przez rozwód. Warunkiem jest zaistnienie stanu trwałego i zupełnego rozkładu pożycia, co najczęściej jest związane z ustaniem więzi emocjonalnych, fizycznych i gospodarczych między małżonkami. Inną formą jest separacja, zazwyczaj decydują się na nią osoby mające wątpliwości, kiedy nie można stwierdzić, że rozkład pożycia jest trwały, jak w przypadku rozwodu. Jedną z najważniejszych przesłanek separacji, jest zupełny rozkład pożycia, co oznacza zanik więzi łączących małżonków, jednak bez cech trwałości. Trwałość rozpadu wykluczyłaby takie rozwiązanie. Małżonkowie pozostający w separacji nadal mają obowiązek wzajemnej pomocy, tak do pomocy materialnej, jak i wsparcia psychicznego, zaangażowania w opiekę i wychowanie wspólnych dzieci. Wsparcia psychicznego. W postępowaniu w sprawie o rozwód, sąd na wniosek stron nie ustala, kto jest winny rozkładu pożycia, lub tę winę ustala. W przypadku, gdy strony mają wspólne małoletnie dzieci, w postępowaniu rozwodowym sąd orzeka również o władzy rodzicielskiej, miejscu zamieszkania dziecka, kontaktach i alimentach na zgodny wniosek stron sąd może również dokonać podziału majątku wspólnego stron. Inne rozstrzygnięcia sądu to orzeczenie o sposobie wspólnego zamieszkiwania. 

Sprawy karneJest jedną z gałęzi prawa regulującą kwestie odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo. Prawo karne dzieli się na prawo karne materialne, prawo karne procesowe oraz prawo karne wykonawcze. Przepisami regulującymi kwestie odpowiedzialności są przede wszystkim Kodeks Karny oraz Kodeks postępowania karne, a ponadto Kodeks karny wykonawczy. Obrona w postępowaniu karnym – prawo do obrony jest prawem każdego człowieka i dotyczy zarówno osoby podejrzanej w postępowaniu przygotowawczym jak i osoby oskarżonej przed Sądem. Zgodnie z przepisem art. 6 k.p.k. oskarżonemu przysługuje prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy, o czym należy go pouczyć. Prawo do obrony przysługuje na każdy etapie postępowania, w tym również po uprawomocnieniu się orzeczenia tj. w postępowaniu wykonawczym.

Sprawy upadłościowetego rodzaju sprawy polegają na jednoczesnym dochodzeniu roszczeń przeciwko dłużnikowi przez kilku wierzycieli co pozwala na rozpoczęcie procedury sądowej tuż po utracie możliwości regulowania zobowiązań przez niewypłacalnego dłużnika, którym może być  zarówno przedsiębiorca jak i osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.